Stora grabbars och tjejers märke

Märket går inte enbart till grabbar utan alla i alla idrotter som har tagit placeringar i större tävlingar eller tagit rekord kommer med i beräkningen.
Här är det bara modellflygare som vi tar hänsyn till.

Olika tävlingar ger olika många poäng och det finns regler som följs när man beräknar.
Det är bara VM-klasser som kan ge poäng.

För att bli stor grabb så måste man ha kommit upp i 35 poäng vilket är samma som förstaplacering på ett individuellt VM.
Ett SM-guld ger 5 poäng så man måste vinna 7 SM för samma poäng som ett VM-guld.

Har man 10-dubblat poängen till 350 poäng har man rätt att bära sitt stora grabbars märke med diamant.

Bästa modellflygaren i Sverige genom tiderna är Per Findahl som skaffat på sig 1086 poäng.

Preliminärt har Sverige fem modellflygare som har Stora Grabbars Märke med diamant
 

Per Findahl Norberg F1A 1160
Bror Eimar Norberg F1B 531
Per Stjärnesund Västerås F2A 485
Bengt Olof Samuelsson  Galax F2C 386
Ove Andersson Västerås F2B 368

Ytterligare minst 67 modellflygare har kommit upp i minst 35 poäng

Att hålla en stora grabbarlista uppdaterad är inget litet arbete så listan kommer sannolikt alltid att ha brister. Varje gren inom modellflyget har ansvar för att hålla sin gren uppdaterad. Sedan sammanställs de olika grenarna till en mera komplett lista. För grenarna är det grencheferna som ansvarar för listan. Sammanställningen görs för stunden (2018-2019) av Conny Ulvestaf.
Flera grenar har ingen egen statistik men segrar kan läsas ut i HOF-tabellen.

Stora Grabbars Märke instiftades 1971.
Nuvarande regler gäller från 2004
Poäng får räknas retroaktivt från 1950 enligt egen poänglista

I kolumnen klass tecknas den/de Klassen(erna) där flest poäng tagits. Vissa piloter har tagit poäng i flera klasser.
I listan saknas mycket uppgifter från vissa klasser och vissa tidsperioder.

Klass F1 F2 F3A IMAC F3B F3C F3D F3F F3K F3J F4C/F4H F5J F9 # # 2020 Grand Total ref
Per Findahl Norberg F1A/F3K 1074         12   # 1160 PF+CU
Bror Eimar Norberg F1B 519             # 531 PF
Per Stjärnesund Västerås FK F2A   467             485 IL
Bengt Olof Samuelsson MFK Galax F2C   377             386 IL
Ove Andersson Västerås FK F2B   365             368 IL
Kjell Axtilius MFK Galax F2C   336             339 IL
Guffy Jan Gustavsson Solna F2C   303             313 IL
Gunnar Ågren Uppsala F1C 258             # 258 PF
Håkan Broberg  Gagnef F1B 234             # 237 PF
Joakim Stål  RFK Ikaros F3B         228       3   # 235 stämma 2020
Mattias Hammarskiöld Ikaros F3K/J                 133 15   196 CU 19
Mikael Holmbom  Matfors F1A 184             # 184 PF
Pasi Väisänen RFK Ikaros F3B/J         176       5   # 181 CU 19
Rolf Hagel AKM F1C/F2A 138 41             179 Från 1983
Robert Hellgren Norberg F1A 147             154 PF
Staffan Ekström Trelleborg F2B    138             153 IL  
Anders Persson AKM F1A 141             147 CU19
Eddy Astfeldt Eskilstuna F1C 145             145 CU19
Jonas Romblad  Haninge MFK F1D 144             # 144 CU19
Anders Håkansson AKM F1B 141             141 PF
Stefan Olsson Uddevalla F4C/H                     146 # 137 S.O. 2021
Nils Björk Solna F2A   129             129 IL
Håkan Östman Väsby MF F2C/D   126             126 IL
Ove Kjellberg Solna F2A   124             124 IL
Sven Pontan Handen F1/F2C 105 14             # 119 PF+IL
Göran Fällgren Galax F2A   105             111 IL
Ingemar Larsson Vänersborg F2D   106             106 IL
Kosma Huber Norberg F1A 79             100 CU19
Benny Kjellgren Tidaholm F3A                 94 från 1983
Jonas Ekman RFK Ikaros F3K         47   # 93 CU 19
Lennar Nord Red Baron F2B/D   83             92 IL
Stefan Hertz F3K             3 91 VB2020
Sören Svantesson Herrljunga MFK F3K         48   # 1 90 PF
Emil Broberg Norberg F3D             54     89 vb 2020
Mats Böhlin Solna  F2   89             89 IL
Stefan Wahlberg RFK Ikaros F3K         42   # 88 CU19
Kenneth Holm Mark Skene F3A                 86 Från 1983
Tommy Eriksson Gagnef F1C 84             84 CU19
Anders Johansson Linköpingseskadern F3A     55           # 5 81 2004
Lennart Arvidsson Gråbo MFK F3J/5J           56   8 10 77 VB2020
Lars-Gunnar Lindblad Eskilstuna F1C 76             76 CU19
Sven-Olov Linde'n Nimbus F1B/D 76             76 Conny U's sammandrag
Kjel Rosenlund Nimbus F2 T/R   74             74 IL
Jonas Blomdahl RFK Ikaros F3K         32   # 73 CU19
Hans Andersson Galax F2   72             72 IL
Robert Sundström F3A 15           # 71 2004
Johan Larsson Vänersborgs MFK F2D   70             70 IL
Nils-Erik Hollander  Karlstad F1C/B 69             69 Conny U's sammandrag
Olle Eriksson Starflyers F2A 68             68 Från 1983
Gunnar Härne Solna F2 67             67 IL
Kjell-Åke Elofsson Tjålle Tibro F4C                     25 67 2020
Mats Bejhem Galax F2 65             67 IL
Måns Hagberg Nimbus F2A/F2C 1 67             67 Från 1983
Oscar Findahl Norberg F1B               65 P Findahl
Ulf Larsson Galax F2C   65             65 IL
Tomas Eriksson Ludvika F3D                   61 CU19
Göran Karlsson SRFK F3D                   60 HOF
Hans Lindholm Västerås FK F1             60 P Findahl
Niklas Karlsson Karlskoga MFK F2D   60             60 IL
Rune Johansson Gamen F1             60 P Findahl
Thorvald Christensen AKM F1B               7 60 P Findahl
Göran Rylin F2C   57             57 IL
Göran Rylin Vänersborg F2C 57             57 IL
Ulf Edlund Norberg F1             56 P Findahl
Bengt-Åke Fällgren Karlskoga MFK F2 54             55 IL stämma 2020
Börje Ragnarsson  Växjö F3D             55     55 HOF
Micael Carlsson F4C           55 55 HOF
Gunnar Holm Solna F1             54 P Findahl
Lennart Hansson AKM F1             54 P Findahl
Lars Larsson Sländan F1A               53 P Findahl
Deniz Varhos Uppsala F1             52 P Findahl
Gunnar Wivardsson Matfors F1             52 P Findahl
Bo Sjöberg  Karlsborgs MFK F3             # 51 2004
Gerald Boman Solna F1             51 P Findahl
Stefan Sjöholm Vänersborg F2 50             50 IL
Åke Nyström Vallentuna F2B 50             50 IL
Johan Åhling Galax F2 49             49 IL
Lars Helmbro Trollhättan F4C/F2   14                 70 49 2020
Lars Lindén Nimbus F1             49 PF
Gunnar Kalén Gamen F1             46 PF
Niklas Nilsson Red Baron F2 46             46 IL
Ragnar Åman Gamen F1             46 PF
Denny Fritsche Airborne Sqd Aircombat             45 Enbart SM-segrar räknade (HoF)
Hans Friis Gamen F1C 45             45 Conny U's sammandrag
Jesper von Segebaden  Solna Staflyers F2B/RC1 27             45 Från 1983
Jan Carlsson Malmö F3F             44 Från 1983
Leif Cernold Handen F2A 44             44 IL
Erik Björnvall Trelleborg F2 42             42 IL
Magnus Hedlund MFK TeamTornado F3J/5J             3 42 VB2020
Peter Jubel Tornado F3K             5 42 VB2020
Gösta Bengtsar Vänersborg F2C 41             41 IL
Martin Larsson Sländan F1C             41 PF
Felix Scander  Brännebrona FK IMAC             40 Enbart SM-segrar räknade (HoF)
Johannes Melén  Väsby MF F3C           40       40 HOF
Kjell Johansson Gamen F1             40 P Findahl
Rune Svenningsson Jönköpings RFK F3D             40     40 HOF
Inge Sundstedt Gagnef F1A               39 PF
Per Quarnström AKM F1             39 P Findahl
Bengt Martinelle Örnarna F2A 38             38 IL
Dan Eriksson Ikaros F3B         38         38 CU19
Göran Carlsson Micros F3F             38 Från 1983
Ingvar Abrahamsson Ronneby F2 38             38 IL
Leif Ericsson Öbacka F1             38 P Findahl
Mikael Dahlin Matfors F1             # 38 P Findahl
Jan-O Åkesson AKM F1             37 P Findahl
Lennart Flodström AKMG F1 37             37 P Findahl
Ulf Carlsson AKMG F1             37 P Findahl
Bo Modéer Solna F1             36 P Findahl
Gunnar Broberg Norberg F3D             36     36 CU19
Lars-Göran Olofsson AKMG F1             36 P Findahl
Magnus Söderling Uppsala F1             36 PF
Urban Nygren  Solna F1             36 P Findahl
Oscar Nilsson Drones F9U             35 35 HOF
Peter Comet Vingarna H-borg F1             35 P Findahl
Göran Olsson Red Baron F2 32             32 IL
Alf Eskilsson Kungsbacka  F2   31             31 IL
Arne Blomgren Vingarna S-holm F1             31 PF
David Thorsén  Uppsala F1             31 PF
Björn Söderström Solna F1             30 PF
Janne Forsman Gagnef F1             30 PF
Sofia Holmbom Matfors F1             30 PF
Sune Stark Vingarna S-holm F1             30 PF
Bernt Olsson Stenungsund F3A 20           # 29 2004
Christer Söderberg ÖSFK F2 27             27 IL
Conny Ulvestaf MFK TeamTornado F3J/5J             3 27 CU19
Hasse Andersson  F3D             27     27 CU19
Jack Brörnberg Krantz F3B             5 27 CU19+Stämma 2020
Jan Svenungson AKM F1             27 PF
Karl-Erik Enqvist Örnarna F2 16             27 IL
Ragnar Odenman Vingarna S-holm F1             27 PF
Anders Appring Solna F2 26             26 IL
Charles Moberg AKG F1             26 PF
Stefan Lagerqvist Kungsbacka F2 26             26 IL
Henrik Nilsson  Malungs MFK F3C           25       25 HOF
Mats Nilsson KMFK F4           25 25 HOF
Petter Strandh AKMG F3C           25       25 HOF
Thomas Cedergren Nyköping F3C           25       25 HOF
Börje Börjesson AKG F1             24 PF
Göran Trogen Gagnef F1             24 PF
Håkan Sjöberg Herrljunga MFK F3K         21   24 PF 2020
Staffan Larsson Lin Len F2 24             24 IL
Erik Huss Skara F2 23             23 IL
Knut Andersson AKM F1             23 PF
Lennart Pettersson Gamen F1             23 PF
Mattias Blückert Oxelösund F2 23             23 IL
Bengt Johansson Ludvika F3             # 22 2004
Tomas Leijon  Tullinge F1             22 PF
John Pettersson AKM F1             21 PF
Ove Öster Orion F2 21             21 IL
Roger Holmberg Len Linköping F2 21             21 IL
Rolf Sundin Skvadern F1/F3D 17       4     21 PF+CU
Anders Broberg Gagnef F1             20 PF
Bernt Gustavsson Lin Len F2 20             20 IL
Bo Jansson Linköpingseskadern F1             20 PF
Claes Mårtensson AKM F1             20 PF
Daniel Casselby IMAC             20 Enbart SM-segrar räknade (HoF)
David Lundström F3A 20           20 HOF
Herbert Hartman Sländan F1             20 PF
Lennart Andersson MFK TeamTornado F3J/5J         5     20 CU19
Per Johansson Linköpingseskadern F1             20 PF
Jan Nilborn AKM F1             19 PF
Lars Hafner Solna F1             19 PF
Mattias Carlsson Ikaros F3             # 19 2004
Peter Jubal Team Tornade F3K         19   19 Conny U's sammandrag
Christian Johansson Ronneby F2 18             18 IL
Michael Borell Östersund F1             18 PF
Göran Alseby Lin Len F2 17             17 IL
Rune Olsson  Gamen F1             17 PF
Anders Moberg F3A             3 16 VB2020
Bengt-Olov Törnqvist Norberg F1             16 PF
Björn Winkler Handen F2 16             16 IL
Mats Licke Södertälje MFK F1             16 PF
Bengt-Erik Olsson ÖSFK F2 15             15 IL
Krister Thorstensson F3C           15       15 HOF
Mikael Strand AMG F4H           15 15 HOF
Ola Murelius Västerås FK F2 14             14 IL
Rolf Erik Blomdahl Herrljunga MFK F3J/5J             14 CU19
Rune Andersson Stockholm F1             14 PF
Hans Karlsson Linköping F1             13 PF
Lars Theler Orion F2 13             13 IL
Lennart Andersson Askersund F3             # 13 2004
Sivert Björk F4           10 13 VB20
Thomas Carlsson Nybro F2 13             13 IL
Tomas Karlsson Watt 69 F3             # 13 2004
Alexander Olsson F4           10 12 VB20
Jan Zetterdahl Solna  F1             12 PF
Lennart Larsson Solna F1             12 PF
Niklas Löfroth Karlskoga MFK F2 10             12 IL  
Nils Wallertin Sländan F1             12 PF
Peter Evers ÖSFK F2 12             12 IL
Rune Nilsson Orion F2 12             12 IL
Bengt Blomberg Gamen F1             11 PF
Bengt Johansson AKM F1             11 PF
Bertil Westin Gamen F1             11 PF
Bo Wall Uppsala F1             11 PF
Gunnar Carlsson Handen F2 11             11 IL
Hans Johnsson Nybro F2 11             11 IL
Kenneth Mustelin F3D             11 CU19
Lars Karlsson Gamen F1             11 PF
Lars-G Larsson Gamen F1             11 PF
Mikael Eriksson Matfors F1             11 PF
Per-Arner Fransson Lin Len F2 11             11 IL
Stefan Wickelgren Gråbo MFK F3J/5J             2 11 VB2020
Ambjörn Wahlund Uppsala F1             10 PF
Anders Leimalm AKMG F2 10             10 IL
Conny Andersson Herrljunga MFK F3J/5J             10 CU19
Gerhard Håkansson Orion F2 10             10 IL
Hans Åhlström Borlänge F1             10 PF
Ingvar Larsson  Kalmar F3D                   10
K,E Luthersson F1             10 PF
Mats Franke Karlstad F2 10             10 IL
Per Håkansson AKM F1             10 PF
Peter Blomdahl Ringsjöbygden F3F             10 HOF
Tommy Stenlund F3A 10           10 HOF
Andreas Karlsson F3D             9 CU19
Eskil Falk AKG F1             9 PF
Henrik Karhusaari Brännebrona FK F3J/5J             9 CU19
Håkan Gruen Östersund F1             9 PF
Ingvar Larsson  F3D             9 CU19
Johan Åkerman Uppsala F1             9 PF
Jonathan Karlsson Karlskoga MFK F2 9             9 IL
Malte Blomqvist AKG F1             9 PF
Niklas Karlsson Östersund F1             9 PF
Olle Sandahl Mysingen F1             9 PF
Göran Åberg Gamen F1             8 PF
Joakim Ståhl Ikaros F3F             3 8 HOF
Jörgen Finn Väsby MF F2 8             8 IL
Kalle Qvarfordt Solna F1             8 PF
Lars Åhman Gamen F1             8 PF
Leif Zetterlund Solna F1             8 PF
Marie Ohlzon Kungsbacka F2 8             8 IL
Mikael Eklöv F3D             8 CU19
Ole Blomqvist Bagarmossen F1             8 PF
Stellan Knöös AKM F1             8 PF
Hans Eklund Matfors F1             7 PF
Ingvar Sares Borlänge F1             7 PF
Jan Erik Andersson AKM F1             7 PF
Kjell Liwenborg Solna F1             7 PF
Lars-O Larsson Uppsala F1             7 PF
Lennart Widh AKMG F1             7 PF
Rikard Hamrin Matfors F1             7 PF
Thomas Ekendahl Eskilstuna F1             7 PF
Åke Löfvander Skvadern F1             7 PF
Alve Hansson Fladdermusen F1             6 PF
Anders Hellsén F2B   6             6 IL  
Anders Jonsson Red Baron F1             6 PF
Anders Remar Linköping F1             6 PF
Bo Sandström Kumla F1             6 PF
Folke Lernegren AKG F1             6 PF
Lennart Persson Höör F1             6 PF
Simon Nyholm  F3D             6
Sture Johansson Solna F1             6 PF
Valdemar Falk Uppsala F1             6 PF
Anders Rättzen Snobben F3F             5 HOF
Börje Magnusson Klippan F1             5 PF
Christopher Wetterbro F3D             5 CU19
Curt Högberg Linköping F1             5 PF
Daniel Findahl Norberg F1             5 PF
Ebbe Carlsson Linköping F1             5 PF
Egron Qvarnström Vingarna S-holm F1             5 PF
Göran Larsson Fagersta F1             5 PF
Gösta Fransén Uppsala F1             5 PF
Hans Svensson Solna F1             5 PF
Johan Andersson Karlskoga MFK F2 5             5 IL
Krister Bergenfeldt Tornado F3F             5 HOF
Lars Johansson Borlänge F1             5 PF
Lars-Olov Danielsson AKMG F1             5 PF
Lennart Friberg AKM F1             5 PF
Lennart Tysklind Enköping F1             5 PF
Lucas Ostman Väsby MF F2 5             5 IL
Martin Tärnroth Gladiatorerna F1             5 PF
Olle Blomberg Nimbus F1             5 PF
Olle Sjöman Uppsala F1             5 PF
Ragnar Wilkesson Enköping F1             5 PF
Roald Olsson AKG F1             5 PF
Robert Hollsten Ålleberg F3F             5 HOF
Roger Eriksson  Södra Dalarna F3D             5 VB20
Sture Karlsson Katrineholm F1             5 PF
Svante Berglund Waxholm F1             5 PF
Therese Stjärnesund Västerås FK F2 5             5 IL
Uno Johansson Markaryd F1             5 PF
Örjan Gahm Jakobsberg F1             5 PF
Alf Enqvist F4             4 VB20
Anders Hermansson Gamen F1             4 PF
Bengt Wendel Norberg F1             4 PF
David Brohede MFK Linköping F1             4 PF
Helge Eliasson AKG F1             4 PF
Lennart Backman Eskilstuna F1             4 PF
Nils Helgesson Söderfors F1             4 PF
Olof Nerud AKM F1             4 PF
Per Sjölund Härnösand F1             4 PF
Roland Schedvin Cirrus F1             4 PF
Thomas Dahlström Nimbus F1 4             4 PF
Thomas Johansson F3B             1 4 VB 2020
Anders Norgren  Borlänge F3J/5J             3 CU19
Arvid Karlsson Len Linköping F1 3             3 PF
Bo Hallgren Gamen F1 3             3 PF
Börje Sebring Helsingborg F4             9 3 VB20
David Törnqvist F3D             3 CU19
Erik Hult Örebro F1 3             3 PF
Gunnar Broberg F3D             3
Gösta Nilsson Östersund F1 3             3 PF
Hans Nilsson Karlstad F1 3             3 PF
Henrik Carlsson Ikaros F3B             3 CU19
Jan Johansson Krylbo F1 3             3 PF
Joakim Arnesson F3D             3
K.E Persson Bjuv F1 3             3 PF
Kenneth Johansson F3D             3 CU19
Kurt Sandberg Halmstad F1 3             3 PF
L Olsson Bjuv F1 3             3 PF
Lennart Larsen AKM F1 3             3 PF
Mart Sakalov Västerås FK F2 2             3 IL stämma 2020
Nils Lundberg Gamen F1 3             3 PF
Olle Broman AKG F1 3             3 PF
Ove Petterson AKMG F1 3             3 PF
P-O Bergström Solna F1 3             3 PF
Stig Gustavsson Gamen F1 3             3 PF
Stig Kamp AKM F1 3             3 PF
Sven Adolfson Vederlöv F1 3             3 PF
Thomas Eriksson Ludvika F3D             # 3 2004
Uno Axelsson Gamen F1 3             3 PF
Åke Lundin AKM F1 3             3 PF
Arne Berglin Östersund F1 2             2 PF
Björn Ehn Axvalla F1 2             2 PF
Erik Sund Waxholm F1 2             2 PF
Glenn Reutenberg F3D             2 CU19
Henrik Westén Norberg F1 2             2 PF
Henry Åkermark Axvalla F1 2             2 PF
Krister Bergenfeldt Tornado F3J/5J             2 CU19
Mikael Palm Kungsbacka F2 1             2 IL stämma 2020
Olle Österholm Eskilstuna F1 2             2 PF
Paul Sjöblom Kristianstad F1 2             2 PF
Roine Jansson Norrtälje F1 2             2 PF
Roland Frid Eskilstuna F1 2             2 PF
Tore Hedqvist Eskilstuna F1 2             2 PF
Urban Lindström Nimbus F1 2             2 PF
Agne Hammar Solna F1 1             1 PF
Anders Brandt KMFK F4             1 VB20
Anders Kilmark Solna F2 1             1 IL
Anna-Lena Lund Sländan F1 1             1 PF
Arne Silesmo Örebro F1 1             1 PF
Bengt Blomgren Snobben F1 1             1 PF
Bengt Engman  Handen F2 1             1 IL
Bertil Dahlkvist Halmstad F1 1             1 PF
Bertil Flodell Gamen F1 1             1 PF
Birgitta Holm  Waxholm F1 1             1 PF
Björn Ohlzon Karlskoga F2 1             1 IL
Björn Spens Gamen F1 1             1 PF
Bo Björn Örnarna F2 1             1 IL
Boris Dahl  Motala F2 1             1 IL
Carl-Erik Aunér Gamen F1 1             1 PF
Carl-Gustav Karlsson Eskilstuna F1 1             1 PF
Christer Göransson Nimbus F1 1             1 PF
Christer Walfridsson Bagarmossen F1 1             1 PF
Conny Roos Ikaros F3J/5J             1 CU19
Dag Tisell MFK Nimbus F2 1             1 IL
Dan Johnsson Vänersborg F2 1             1 IL
Edvard Käll F3A             1 1 VB 2020
Einar Håkansson AKM F1 1             1 PF
Erik Sköldenberg Djursholm F2 1             1 IL
Gunnar Nilsson Uppsala F1 1             1 PF
Gustav Odh Red Baron F2 1             1 IL
Göran Norlén AKM F1 1             1 PF
Gösta Rask Waxholm F1 1             1 PF
Hans Hultin ÖSFK F2 1             1 IL
Hans Ljunglöv Handen F2 1             1 IL
Hansheiri Thoman Gamen F1 1             1 PF
Holger Sundberg Uppsala F1 1             1 PF
Härje Thunholm Vingarna S-holm F1 1             1 PF
Jack Bjarnholt ÖSFK F2 1             1 IL
Jan Backman Eskilstuna F1 1             1 PF
Jan Levenstam Starflyers F2 1             1 IL
Jens Söderlund Linköping F1 1             1 PF
Johan Carlsson Askersund F3J/5J             1 CU19
Johan Isaksson Vallentuna F2 1             1 IL
Johnny Coucher Handen F2 1             1 IL
Jonas Hagberg F3D             1 CU19
Jonas Karlsson Karlskoga F2 1             1 IL
Karl-Anders Ericsson Härnösand F1 1             1 PF
Kent Hedberg  Karlskoga F2 1             1 IL
Kjell Eklund Alvesta F1 1             1 PF
Kjell Larsson Karlstad F1 1             1 PF
Lars Andersson Limhamn MFK F1 1             1 PF
Lars Eriksson MFK Hobby F2 1             1 IL
Lars Flodin Gladiatorerna F1 1             1 PF
Lars Gustavsson Gamen F1 1             1 PF
Lars Söderlund Linköping F1 1             1 PF
Lars Westfelt Karlskoga F1 1             1 PF
Linus Johansson F3D             1 CU19
Magnus Borg  Handen F2 1             1 IL
Magnus Pettersson Red Baron F2 1             1 IL
Magnus Sundbom Skellefteå RFK F5J             1 CU19
Magnus Östling F3D             1
Martin Lidén Vänersborg F2 1             1 IL
Mikael Höög Handen F2 1             1 IL
Nerius Kvilius Ikaros F3K             1 CU19
Nils Barkelius Nimbus F2 1             1 IL
Ola Hesselvall Solna F2 1             1 IL
Ove Engström Eskilstuna F1 1             1 PF
Owe Fransson Tornado F5J             1 CU19
Per-Erik Larsson Ikaros F3J/5J             1 CU19
Per-Erik Levenstam Carioca F2 1             1 IL
Per-O Moberg Solna F1 1             1 PF
Per-Olof Edberg F3J/5J             1 CU19
Per-Olof Olsson Orion F2 1             1 IL
Peter Tigér Eskilstuna F1 1             1 PF
Peter Wanngård Solna F1 1             1 PF
Roland Nilsson Gagnef F1 1             1 PF
Rolf Astervik Gagnef F1 1             1 PF
Rolf Berghult Örnarna F2 1             1 IL
Ronald Borg Sländan F1 1             1 PF
Stig Granlund Hedemora F1 1             1 PF
Sture Sandberg Umeå F1 1             1 PF
Sven Landervik Kristianstad F1 1             1 PF
Sven-E Petterson Varberg F1 1             1 PF
Thomas Ahlm Eskilstuna F1 1             1 PF
Thomas Jonsson Kungsbacka F2 1             1 IL
Thomas Rasmusson Karlstad F2 1             1 IL
Thomas Wisur Oxelösund F2 1             1 IL
Tommy Henriksson F3D 1             1
Torbjörn Hansson Uddevalla F2 1             1 IL
Tore Nilsson Bromölla F1 1             1 PF
Tor-Erik Jönnson Limhamn F1 1             1 PF
Torsten Eriksson Uppsala F1 1             1 PF
Åke Andersson Gamen F1 1             1 PF
Åke Qvarnström Vingarna S-holm F1 1             1 PF

Plac

VM

EM

WC T

WC C

NM

SM

DM

1

35

20

5

10

7

5

1

2

25

15

4

7

4

3

 

3

18

10

3

6

2

1

 

4

12

7

2

5

1

 

 

5

10

4

1

4

 

 

 

6

8

2

 

3

 

 

 

7

5

1

 

2

 

 

 

8

3

 

 

1

 

 

 

9

2

 

 

 

 

 

 

10

1

 

 

 

 

 

 

 

Poänglistan lag fr.o.m 2005-01-01

Plac

VM

EM

1

10

7

2

7

4

3

5

3

4

3

2

5

2

1

6

1